Час историје на Новом гробљу

Дана 30. октобра 2014. година, група ученика седмог и осмог разреда у пратњи наставника учинила је посету Новом гробљу, тачније посећена су гробна места српских великана чије деловање се везује за време Првог светског рата. Тема Првог светског рата, поред тога што представља део школског градива за ученике осмог разреда, добија на актуелности и тиме што ове године обележавамо и јубилеј - сто година од избијања Великог рата, како су га савременици називали. Обилазак је био замишљен тако да су интересне тачке (гробна места Николе Пашића, Милунке Савић, Живојина Мишића, Радомира Путника те две костурнице, српских и руских ратника страдалих у сукобу започетом 1914.) обилажене у пратњи локалног водича који је давао основне информације, а онда би наставник историје, Марко Пиштало говорио детаљније о догађајима и личностима прилагођавајући излагање нивоу знања ученика и повезујући га са оним што представља тзв. школски део обухваћен прописаним програмом.

Дакле, поред јубиларног који је био иницијални мотив за извођење посете никако није занемарен ни аспекат педагошког па је ова посета искоришћена као својеврсна платформа на којој ће се на један занимљив и врло конкретан начин ученицима пренети знање потребно не само за школу него и за један исправан начин размишљања који би требало да одликује сваког образованог и самосвесног члана друштва.